Back to Top

Zasvěcení kaple v Prachaticích

úterý 29. leden 2019 11:19

V neděli 27. ledna se uskutečnilo slavnostní otevření zrekonstruované kaple ve farním domě naší církve v Prachaticích. Obřad zasvěcení vedl bratr biskup Filip Štojdl. Za patrona kaple byl zvolen Lazar z Betánie, kterého Ježíš vzkřísil z mrtvých. Prachatická kaple je totiž zamýšlena jako prostor pro modlitby za nemocné a umírající. Mezi ekumenickými hosty byly sestry boromejky z blízkého hospice a zástupci Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského v čele s emeritním velkobailivem Prof. Alešem Blumou. 

Zasvěcení kaple se konalo v den památky obětí holokaustu. Biskupský tajemník Lukáš Bujna proto ve svém kázání uvedl: “Musíme s hanbou doznat, že dějiny církví jsou také dějinami křesťanského antisemitismu. Nenávistných výpadů vůči Židům díky Bohu ubylo, ale zlý duch sudičství a žalobnictví z našich církví bohužel zcela nevyvanul. Čas od času někoho z nás posedne. Zbožní návštěvníci bohoslužeb pak náhle začnou chrlit jed na Romy, homosexuály, uprchlíky či muslimy, nebo třeba na rozvedené a duševně nemocné, jejichž trápení považují za slabost ve víře.” 

Modlíme se proto, aby nejen prachatická kaple, ale další místa, kde se ve jménu Kristově scházíme, byla naopak prostorem, kde zakusíme odpuštění, smíření a upokojení srdce. Věříme, že naše nemoci, selhání, hříchy i slabosti vzal Kristus na sebe a obdaroval nás láskou a milostí nového začátku.