Plzeňská diecéze vydala sborník Násilí ve jménu víry

20.07.2024

18. května letošního roku se k příležitosti 600. výročí úmrtí Jana Žižky uskutečnil ve sboru Božích bojovníků v Táboře seminář teologického poradního sboru na téma „Násilí ve jménu víry“. Texty všech přednášejících nyní vychází ve sborníku, který v elektronické podobě vydává Plzeňská diecéze CČSH. Sborník ve formátu PDF můžete stahovat pod tímto článkem, nebo na úřední desce diecézního webu.

Foto: Hana Fleischmannová

Svaté války ve světě i v nás

předmluva Lukáše Bujny

V roce 600. výročí úmrtí husitského hejtmana Jana Žižky z Trocnova jsme se v Plzeňské diecézi CČSH rozhodli uspořádat seminář na téma Násilí ve jménu víry. Bohužel je to téma stále aktuální, neboť nábožensky motivované – či náboženstvím obhajované – násilí zůstává ve světě přítomným problémem i ve 21. století. Kontroverzní a historicky významná postava Jana Žižky tento problém symbolizuje a přes propast staletí jej odkazuje jako výzvu dnešku.

Důvodů, proč se lidé rozhodnou vést války ve jménu Božím, je jistě celá řada, ale jako klíčové se mi jeví dva motivy: představa, že jsem Bohem (či božstvem, vyšší mocí, prozřetelností atd.) vyvolen obhájit "svatou věc" a bojovat za ni, a také (anebo) představa, že bojem za "svatou věc" mohu obhájit sám sebe před Bohem a odčinit svá minulá selhání. Násilí, jehož se lidé v konfliktech a válkách dopouštějí kvůli víře, možná vyvěrá z neusmířených vnitřních rozporů, které se nepodařilo integrovat a zhojit na duchovní cestě.

Prof. Petr Čornej o Žižkovi řekl: "Podle mého soudu nalezl jedinou možnost, jak odčinit svůj dosavadní život, který byl z pohledu křesťana vyplněn hříchy, protože on stál za hranicí zákona. Panovník ho musel amnestovat, zabíjel bez příkazu vrchnosti, to vše byly smrtelné hříchy. A on, člověk na prahu fyzického zániku, si přál spasení a dosažení života věčného. Takže se přiklonil k reformě (církve podle Husova učení) asi v domnění, že tak odčiní svůj předchozí život. Najít spasení, to měl být ústřední smysl života každého křesťana, naprosto základní záležitost."

Nejde o to, abychom Žižku soudili nebo naopak oslavovali, ale abychom se pokusili problém násilí a víry nahlédnout v širších souvislostech. Proto i záběr jednotlivých příspěvků v našem sborníku je poměrně široký – od religionistiky přes historii po asketiku a etiku. Přílohou je mé kázání při bohoslužbě v Sudoměři, které se k danému tématu vztahuje.

Děkuji všem přednášejícím, kteří na semináři přednesli své příspěvky a v písemné formě je laskavě poskytli ke zveřejnění. Přeji čtenářům, ať v textech najdou nejen poučení, ale především posilu na cestu životem, ve kterém také zakoušíme vnitřní rozpory a zápas a hledáme smíření a naději nejen pro sebe, ale i pro svět, do něhož jsme se narodili.